Çarşamba, Ağustos 07, 2013

AA: Tekin: Kenan Evren'in bile aklına gelmezdi...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, hükümetin, Kenan Evren'in bile aklına gelmeyecek uygulamaları aşama aşama hayata geçirdiğini söyledi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının çalışmaları hakkında bilgi verdi, soruları yanıtladı.

Ergenekon Davası kararlarıyla ilgili değerlendirme yapan Tekin, "Keşke hukuk işlese de siyasetin hukuk alanına müdahale etme imkanı olmasa. Bir yerde siyaset hukuk alanına müdahale etme durumuna gelmişse orada hukuk askıya alınmış demektir" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun bu kararların meşru olmadığı yönündeki açıklamalarına, AKP yetkililerinden eleştiriler geldiğini anımsatan Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise "Ben bu davanın savcısıyım" dediğini söyledi.

Tekin, "Orada ne kadar haklı kararlar olursa olsun, tartışmalı kararlar olur. Süreç adil işlemediği sürece, hükmün adil olması mümkün değildir. Keşke bütün bu süreç sağlıklı işleseydi, yurttaşların da hukuka itibarı olurdu. Ne yazık ki Türkiye'de her alanda olduğu gibi burada da hukuk ciddi bir şekilde itibar kaybetmiştir" dedi.

 

Irak ziyareti

Hükümetin Ortadoğu'da izlediği dış politikayı eleştiren ve iktidar yetkililerinin üç ay öncesine kadar "Biz küresel oyuncuyuz. Muhalefet bu işten anlamaz" dediğini ifade eden Tekin, "Ancak şimdi bu küresel oyuncular, Türkiye'yi küresel oyuncak haline getirdi" değerlendirmesini yaptı.

CHP'nin dış politikaya yönelik daha önce defalarca uyarılarda bulunduklarını anımsatan Tekin, "Ne yazık ki iktidar, özellikle Ortadoğu coğrafyasındaki bu yanlış politikalardan vazgeçmemeye ısrarlı. Şu anda gelmiş olduğumuz noktada ne yazık ki AKP'nin Ortadoğu coğrafyasında bir tek dostu kalmadı" dedi.

Kılıçdaroğlu'na Ortadoğu ülkelerinden çeşitli davetler geldiğini belirten Tekin, ilk ziyaretin Mısır'a planlandığını ancak askeri darbe nedeniyle bu ziyaretin gerçekleşemediğini kaydetti.

Tekin, "Mısır'da da bir an önce millet iradesinin hakim olabileceği bir süreç başlarsa Sayın Genel Başkanımız Mısır ziyaretini de inşallah yerine getirecek" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'na Irak hükümetinden de özel davet geldiğini belirten Tekin, Kılıçdaroğlu'nun beraberindeki heyetle, Ramazan Bayramı'ndan sonraki günlerde bu ülkeyi ziyaret edeceğini bildirdi.

Irak ziyareti kapsamında Erbil'e gidilmesinin de planlandığını ifade eden Tekin, Kılıçdaroğlu'nun sonraki günlerde ise Tunus ve İran'ı da ziyaret edeceğini kaydetti.

 

'Kenan Evren'in bile aklına gelmeyecek uygulamalar'

Ergenekon Davası'nın karar duruşmasına getirilen izleyici yasağını ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarını eleştiren Tekin, alınan bilgiler dahilinde önlem almak yerine yasak getirilmesinin tercih edildiğini söyledi.

Tekin, istihbarat bilgilerinin dünyanın her yerinde devletin güvenlik birimlerine verildiğini ifade ederek, "Bu tür istihbarat bilgileri güvenlik birimlerinden önce iktidarın yöneticilerine verirseniz, güvenliği de zaafa uğratmış olursunuz" dedi.

Hükümetin, vatandaşların farkında olmadan her alanda yasaklar getirdiğini savunan Tekin, bu yasakların önümüzdeki günlerde daha da artacağını ileri sürdü.

Açık alanlarda toplanmanın da yasaklandığını iddia eden Tekin, "Sizin istihbarat birimlerinden bilgi almanıza gerek yok. Bu ülkede özgürlük mücadelesi için, hak arama için her yerde eylem olacak kardeşim. Bunu bilesiniz, kafanıza yazın. Ne zaman bundan vazgeçilir? Siz bu ceberrut yapınızdan vazgeçerseniz, insanlara zulmetmekten vazgeçerseniz, ayrıştırmaktan vazgeçerseniz" değerlendirmesinde bulundu.

Tekin, ikitdarın maçlardaki protestolardan dahi korktuğunu, bu nedenle de kombine biletlerin bir başkasına devrini de yasakladığını savundu.

Hükümetin, Kenan Evren'in bile aklına gelmeyecek uygulamaları aşama aşama hayata geçirdiğini dile getiren Tekin, şunları söyledi: "Bu yasakçı, bu baskıcı, zulümcü anlayıştan iktidarın ivedilikle vazgeçmesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde otoriter yapılar hayatını sürdürememiştir. Yeni dünya düzeni, yeni Türkiye düzeni daha çok özgürlük talep ediyor. Benim de iktidara özel ricam, uzun yıllardır denenmemiş, sizin de denemekten korktuğunuz demokrasi ve özgürlüğü deneyelim. Siz de rahat edin biz de rahat edelim. Aksi takdirde her gece yattığınızda ertesi gün farklı bir korkuyla uyanmış olursunuz. Bu da sizin yaşamınızda size büyük acılar yaratabilir."

Tekin, bir soru üzerine Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın Meclisin açıldığı 1 Ekim'de yemin edeceğini söylerken, diğer tutuklu milletvekillerinin de en kısa sürede parlamento çatısı altında yemin etmesi gerektiğine işaret etti.

Kılıçdaroğlu'nun Irak ziyaretinin ayrıntılarının sorulması üzerine ise Tekin, davetin en üst düzeyde yapıldığını ancak ziyaretin tarihinin tam olarak netleşmediğini belirtti.

Programın ayrıntılarının daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağını belirten Tekin, "Türkiye'nin özellikle son dönemlerde Ortadoğu'da yaşamış olduğu sıkıntıları Sayın Genel Başkanımız inşallah kendi imkanlarıyla, olanaklarıyla bu tamiratı, tadilatı gerçekleştirecektir. Bu sadece Irak için değil, Ortadoğu'da hemen hemen bütün ülkelerle ne yazık ki bu iktidar bizi karşı karşıya getirdi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun barışçıl tavrıyla bu sorunları en kısa süre içerisinde aşacağız" düşüncesini paylaştı.

"Büyükşehir belediye başkanı adaylarınız belirlendi mi? Siz aday olacak mısınız?" yönündeki bir soru üzerine de Tekin, kimin aday olacağından ziyade, "şeffaf, millete hizmet eden" bir sistemin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tekin, şunları kaydetti: "Gelin seçimden önce bunu hayata geçirelim. Şu anda bin 70 belediye başkanı yargılanıyor. Böyle bir demokrasi olabilir mi? 5 bin bürokrat yargılanıyor. Niye Avrupa'da bu yargılanmalar yok? Çünkü ranta dayalı. Hiç kimse belediyelerin iç sorunlarını konuşmuyor. İktidar partisinden bir babayiğit istiyorum. Belediyelerdeki çamuru temizleyelim. İstanbul'da 100 milyar dolar rantı sizlerle paylaştım. İstanbul'da belediye başkanı olacak. Ne farkeder AKP veya CHP. Şu anda AKP Belediye başkanı var. İstanbul'u bu başkan mı yönetiyor? Gelin önce bu çürümüş sistemi kaldıralım. CHP'de aday çok, binlerce adayımız var."

7 Ağustos 2013

Hiç yorum yok: